CNC Tech 304-28-26-MC-0250F
Part No.:
304-28-26-MC-0250F
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
304-28-26-MC-0250F.pdf
Description:
CBL RIBN 26COND 0.05 MULTI 250'
Shipping
304-28-26-MC-0250F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Obsolete
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
26
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
250.0' (76.20m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Multiple
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
1.300" (33.02mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
105°C