TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 302A012-25-0
Part No.:
302A012-25-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Heat Shrink Boots, Caps
Package:
Datasheet:
302A012-25-0.pdf
Description:
HEATSHRNK BOOT BRKOUT T SZ12 BLK
Shipping
302A012-25-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit 302A0
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Boot, Transition - Breakout, 2:1 (T)
Shell Size - Insert:
12
Features:
Color:
Black
Material:
Elastomer, Fluid Resistant
Large Diameter Supplied:
0.520" (13.21mm)
Large Diameter Recovered:
0.240" (6.10mm)
Small Diameter Supplied:
0.260" (6.60mm)
Small Diameter Recovered:
0.120" (3.05mm)
Large Recovered Length:
0.720" (18.29mm)
Small Recovered Length:
Total Length Supplied:
Total Length Recovered:
1.410" (35.81mm)