CNC Tech 302-28-09-GR-0250F
Part No.:
302-28-09-GR-0250F
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
302-28-09-GR-0250F.pdf
Description:
CBL RIBN 9COND 0.05 GRAY 250'
Shipping
302-28-09-GR-0250F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
9
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
250.0' (76.20m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
0.450" (11.43mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
105°C