Cornell Dubilier Knowles 301A102M050HL2
Part No.:
301A102M050HL2
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
301A102M050HL2.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Shipping
301A102M050HL2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
301
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.300" (7.62mm)
Size / Dimension:
0.895" Dia (22.73mm)
Height - Seated (Max):
2.125" (53.98mm)