c3controls 300-S40N30D00
Part No.:
300-S40N30D00
Manufacturer:
c3controls
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
300-S40N30D00.pdf
Description:
NR 40A 3P 120V 60HZ/110V 50HZ
Shipping
300-S40N30D00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
c3controls
Series:
300
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
600VAC - Max