KEMET 300MS12ABMK1STD
Part No.:
300MS12ABMK1STD
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
300MS12ABMK1STD.pdf
Description:
CAP ALUM 300UF 10% 120V QC CHAS
Shipping
300MS12ABMK1STD Specifications
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
MS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
300 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
120 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 60°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
Motor Start
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.535" Dia (39.00mm)
Height - Seated (Max):
3.543" (90.00mm)