CNC Tech 300-30-50-GR-0100F
Part No.:
300-30-50-GR-0100F
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
300-30-50-GR-0100F.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 100'
Shipping
300-30-50-GR-0100F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.025" (0.64mm)
Length:
100.0' (30.48m)
Wire Gauge:
30 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 38 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.026" (0.66mm)
Ribbon Width:
1.250" (31.75mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
150 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
105°C