CNC Tech 300-30-14-GR-0250F
Part No.:
300-30-14-GR-0250F
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
300-30-14-GR-0250F.pdf
Description:
CBL RIBN 14COND 0.025 GRAY 250'
Shipping
300-30-14-GR-0250F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
14
Pitch:
0.025" (0.64mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge:
30 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 38 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.026" (0.66mm)
Ribbon Width:
0.350" (8.89mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
150 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
105°C