Renesas Electronics Corporation 2SK4151TZ-E
Part No.:
2SK4151TZ-E
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
2SK4151TZ-E.pdf
Description:
MOSFET N-CH 150V 1A TO92
Shipping
2SK4151TZ-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 4V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.95Ohm @ 500mA, 4V
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
3.5 nC @ 4 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
98 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
750mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)