Rohm Semiconductor 2SD1898T100R
Part No.:
2SD1898T100R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
2SD1898T100R.pdf
Description:
TRANS NPN 80V 1A MPT3
Shipping
2SD1898T100R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
400mV @ 20mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
180 @ 500mA, 3V
Power - Max:
2 W
Frequency - Transition:
100MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)