Panasonic Electronic Components 2R5TAE470MF
Part No.:
2R5TAE470MF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
2R5TAE470MF.pdf
Description:
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Shipping
2R5TAE470MF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
POSCAP™ TA
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
15mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)