Eaton - Bussmann Electrical Division 2P25G-GY-01
Part No.:
2P25G-GY-01
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Specialized
Package:
Datasheet:
2P25G-GY-01.pdf
Description:
TERM BLK MIDDLE 2POS 15.8MM GRAY
Shipping
2P25G-GY-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
P
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Middle
Mounting Type:
Direct Mount
Number of Positions:
2
Number of Levels:
1
Terminal - Width:
15.8mm
Termination Style:
Spring Cage
Wire Gauge or Range - AWG:
24 A
Wire Gauge or Range - mm²:
660 V
Features:
25 A
Housing Color:
600 V