ULTRAVOLT / Advanced Energy 2C24-P250
Part No.:
2C24-P250
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
2C24-P250.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER
Shipping
2C24-P250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series:
C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
23V
Voltage - Input (Max):
30V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
0 ~ 2000V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
125mA
Power (Watts):
250W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.00" L x 4.50" W x 1.06" H (203.2mm x 114.3mm x 27.0mm)