Vishay Sprague 298D225X9010M2T
Part No.:
298D225X9010M2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
298D225X9010M2T.pdf
Description:
298D225X9010M2T
Shipping
298D225X9010M2T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
MICROTAN®, 298D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
10Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)