Vishay Sprague 293D227X9010E2TE3
Part No.:
293D227X9010E2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D227X9010E2TE3.pdf
Description:
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917
Shipping
293D227X9010E2TE3 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 293D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.170" (4.32mm)