Vishay Sprague 293D225X9025A2TE3
Part No.:
293D225X9025A2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
293D225X9025A2TE3.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 25V 1206
Shipping
293D225X9025A2TE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 293D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)