Vishay Sprague 293D107X0010C2TE3
Part No.:
293D107X0010C2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
293D107X0010C2TE3.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V 2312
Shipping
293D107X0010C2TE3 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 293D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)