Vishay Sprague 293D105X9016A2TE3
Part No.:
293D105X9016A2TE3
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
293D105X9016A2TE3.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 16V 1206
Shipping
293D105X9016A2TE3 Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
9.3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)