Cornell Dubilier Knowles 29380B103JO0
Part No.:
29380B103JO0
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
29380B103JO0.pdf
Description:
TRANSMITTING MICA
Shipping
29380B103JO0 Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
293
Package/Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
8 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Requires Holder
Lead Spacing:
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max):
3.312" (84.12mm)