Cornell Dubilier Knowles 293150B162JO0
Part No.:
293150B162JO0
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
293150B162JO0.pdf
Description:
TRANSMITTING MICA
Shipping
293150B162JO0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
293
Package/Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
15 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Requires Holder
Lead Spacing:
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max):
2.812" (71.42mm)