Cornell Dubilier Knowles 29220B513JO0
Part No.:
29220B513JO0
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
29220B513JO0.pdf
Description:
TRANSMITTING MICA
Shipping
29220B513JO0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
292
Package/Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.051 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
2 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Requires Holder
Lead Spacing:
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
2.562" (65.07mm)