Cornell Dubilier Knowles 292100B152JO0
Part No.:
292100B152JO0
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
292100B152JO0.pdf
Description:
CAP MICA 1500PF 5% 10KV DISK
Shipping
292100B152JO0 Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
292
Package/Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
10 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Requires Holder
Lead Spacing:
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
2.562" (65.07mm)