Littelfuse Inc. 2920L600/24SLER
Part No.:
2920L600/24SLER
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
2920L600/24SLER.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 6.0A 24V 2920
Shipping
2920L600/24SLER Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2920 (7351 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, LoRho
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
6 A
Current - Trip (It):
12 A
Current - Max:
50 A
Time to Trip:
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
12 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.079" (2.00mm)