Littelfuse Inc. 2920L400/15MR-A
Part No.:
2920L400/15MR-A
Datasheet:
2920L400/15MR-A.pdf
Description:
PTC 15V POLYFUSE SMD 2920 4.0A
Shipping
2920L400/15MR-A Specifications
Voltage - Max:
15V
Current - Hold (Ih) (Max):
4 A
Current - Trip (It):
8 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
40 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.063" (1.60mm)