Littelfuse Inc. 2920L330/24MR-A
Part No.:
2920L330/24MR-A
Datasheet:
2920L330/24MR-A.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 24V 3.3A 2920
Shipping
2920L330/24MR-A Specifications
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
3.3 A
Current - Trip (It):
5.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
15 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
55 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.079" (2.00mm)