Littelfuse Inc. 2920L260/33DR
Part No.:
2920L260/33DR
Datasheet:
2920L260/33DR.pdf
Description:
POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
Shipping
2920L260/33DR Specifications
Voltage - Max:
33V
Current - Hold (Ih) (Max):
2.6 A
Current - Trip (It):
5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
15 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
75 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)