Littelfuse Inc. 2920L125PR-A
Part No.:
2920L125PR-A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
2920L125PR-A.pdf
Description:
PTC 15V POLYFUSE SURF MOUNT 2920
Shipping
2920L125PR-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2920 (7351 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, 2920L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
15V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.25 A
Current - Trip (It):
2.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
250 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)