CTS Electrocomponents 284TBBK103A26A1
Part No.:
284TBBK103A26A1
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
284TBBK103A26A1.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Shipping
284TBBK103A26A1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
284
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Long Life
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
250°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Knurled and Slotted
Actuator Length:
0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)