c3controls 280-D50N3XAD
Part No.:
280-D50N3XAD
Manufacturer:
c3controls
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
280-D50N3XAD.pdf
Description:
3 Pole, 50A, 120V AC (50/60 Hz)
Shipping
280-D50N3XAD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
c3controls
Series:
280
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
277VAC - Max
Features:
Insulation - Class B
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
93 VAC
Must Release Voltage:
20 VAC