c3controls 280-D30N1NXC
Part No.:
280-D30N1NXC
Manufacturer:
c3controls
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
280-D30N1NXC.pdf
Description:
1 Pole, 30A, 24V AC (50/60 Hz)
Shipping
280-D30N1NXC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
c3controls
Series:
280
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VAC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
277VAC - Max
Features:
Insulation - Class B
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
18VAC
Must Release Voltage:
6 VAC