Essentra Components 27TMSP00625
Part No.:
27TMSP00625
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27TMSP00625.pdf
Description:
PCB SUPPORT, SNAP FIT, .156/.125
Shipping
27TMSP00625 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
TMSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.625" (15.88mm) 5/8"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)