Essentra Components 27TCSP00125
Part No.:
27TCSP00125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27TCSP00125.pdf
Description:
PCB SUPPORT, SNAP FIT, .156/.156
Shipping
27TCSP00125 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
TCSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)