Essentra Components 27MTP00750
Part No.:
27MTP00750
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27MTP00750.pdf
Description:
HEX PCB SUPPORT, #6-32 THREADED
Shipping
27MTP00750 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MTP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Holding Type:
Snap Fit
Mounting Type:
Threaded Stud
Between Board Height:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
1.126" (28.60mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)