Essentra Components 27MP00750
Part No.:
27MP00750
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27MP00750.pdf
Description:
PCB SUPPORT POST, .156/.156 HOLE
Shipping
27MP00750 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
1.030" (26.16mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)