Essentra Components 27MP00197
Part No.:
27MP00197
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27MP00197.pdf
Description:
PCB SUPPORT POST, .156/.156 HOLE
Shipping
27MP00197 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.197" (5.00mm)
Length - Overall:
0.477" (12.12mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)