Essentra Components 27MMP010
Part No.:
27MMP010
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27MMP010.pdf
Description:
PCB SUPPORT, LOCKING, .098/.098
Shipping
27MMP010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MMP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.098" (2.49mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.58mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.098" (2.50mm)
Mounting Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"