Essentra Components 27LSP00187
Part No.:
27LSP00187
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27LSP00187.pdf
Description:
PCB SUPPORT, LOCKING, .187/.156
Shipping
27LSP00187 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
LSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.307" (7.80mm)
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.030" ~ 0.078" (0.76mm ~ 1.98mm)