Essentra Components 27FTP01000
Part No.:
27FTP01000
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27FTP01000.pdf
Description:
PCB SUPPORT, #8-32 THREADED FEMA
Shipping
27FTP01000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
FTP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Screw Mount
Between Board Height:
1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall:
1.400" (35.56mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)