Essentra Components 27FTP00625A
Part No.:
27FTP00625A
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27FTP00625A.pdf
Description:
PCB SUPPORT, #6-32 THREADED FEMA
Shipping
27FTP00625A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
FTP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Screw Mount
Between Board Height:
0.625" (15.88mm) 5/8"
Length - Overall:
1.025" (26.04mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.58mm) 1/16"