Essentra Components 27DSP00250
Part No.:
27DSP00250
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27DSP00250.pdf
Description:
PCB SUPPORT, CUPPED, .156/.156 H
Shipping
27DSP00250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
DSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
0.530" (13.46mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)