Eaton - Bussmann Electrical Division 27.6SFMSJ40
Part No.:
27.6SFMSJ40
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Datasheet:
27.6SFMSJ40.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 40A 27.6KVAC
Shipping
27.6SFMSJ40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package / Case:
Packaging:
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
40A
Voltage Rating - AC:
27.6 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
25kA
Size / Dimension:
2.992" Dia x 17.402" L (76.00mm x 442.00mm)