Cornell Dubilier Knowles 27380B102JO0
Part No.:
27380B102JO0
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
27380B102JO0.pdf
Description:
TRANSMITTING MICA
Shipping
27380B102JO0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
273
Package/Case:
Rectangular Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
8 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Lead Spacing:
1.440" (36.58mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
3.375" L x 1.750" W (85.73mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):
2.951" (74.96mm)