Cornell Dubilier Knowles 27205B913JO0
Part No.:
27205B913JO0
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
27205B913JO0.pdf
Description:
TRANSMITTING MICA
Shipping
27205B913JO0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
272
Package/Case:
Rectangular Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.091 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Requires Holder
Lead Spacing:
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
1.750" L x 1.250" W (44.45mm x 31.75mm)
Height - Seated (Max):
1.437" (36.50mm)