Cornell Dubilier Knowles 27130B152JO0
Part No.:
27130B152JO0
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
27130B152JO0.pdf
Description:
TRANSMITTING MICA
Shipping
27130B152JO0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
271
Package/Case:
Rectangular Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
3 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Lead Spacing:
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
1.187" L x 0.937" W (30.15mm x 23.80mm)
Height - Seated (Max):
1.187" (30.15mm)