CTS Electrocomponents 270X232A501B1A1
Part No.:
270X232A501B1A1
Datasheet:
270X232A501B1A1.pdf
Description:
POT 500 OHM 1/4W CARBON LINEAR
Shipping
270X232A501B1A1 Specifications
Resistance (Ohms):
500
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Taper:
Linear
Actuator Length:
1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)