CTS Electrocomponents 270X232A105B2A1
Part No.:
270X232A105B2A1
Datasheet:
270X232A105B2A1.pdf
Description:
POT 1M OHM 1/5W CARBON LOG
Shipping
270X232A105B2A1 Specifications
Resistance (Ohms):
1M
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Taper:
Logarithmic
Actuator Length:
1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)