CTS Electrocomponents 270X232A104B1A1
Part No.:
270X232A104B1A1
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
270X232A104B1A1.pdf
Description:
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Shipping
270X232A104B1A1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
270
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins, Board Locks
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)