Wakefield-Vette 262-75ABE375
Part No.:
262-75ABE375
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
262-75ABE375.pdf
Description:
HEATSINK VERT/HORIZ TO-220
Shipping
262-75ABE375 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
262
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-220
Attachment Method:
Press Fit and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
0.750" (19.05mm)
Width:
0.570" (14.47mm)
Diameter:
Fin Height:
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
3.0W @ 80°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
10.00°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
26.70°C/W