Vishay General Semiconductor - Diodes Division 25TTS08S
Part No.:
25TTS08S
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
25TTS08S.pdf
Description:
SCR 800V 25A D2PAK
Shipping
25TTS08S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
45 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.25 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
350A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C