Ideal Power Ltd. 25HK-AP-150A040-CP-3A
Part No.:
25HK-AP-150A040-CP-3A
Manufacturer:
Ideal Power Ltd.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
25HK-AP-150A040-CP-3A.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W
Shipping
25HK-AP-150A040-CP-3A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ideal Power Ltd.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
400mA
Power (Watts):
6 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
78.88%
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
70.9" (1.80m)
Input Connector:
Multi-Blade (Included)
Features:
Size / Dimension:
2.54" L x 1.50" W x 1.37" H (64.5mm x 38.0mm x 34.8mm)